TOKİ’nin Deprem Konutlarında Ödeme Planı ve Maliyet Hesaplamaları

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, il il Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen 11 şehirde yapılacak konutların sayısının açıklamıştı. Depremlerde toplamda 1 milyon 250 bin binada, 4 milyon 511 bin bağımsız birimde hasar incelemesi yapılmıştı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, sosyal medyada paylaştığı görselde konut sayılarını açıklayarak, bölgenin yeniden inşası için 1 yıl süre istemişti.

TOKİ’nin yapılacak konutlarında ödeme planı da belirlendi.

TOKİ’nin yapacağı “Afet Yeniden İmar Fonu” ile deprem sonrası yapılanma da konutları alacaklar 2 yılı ödemesiz, toplamda 20 sene faizsiz vadeyle finansman sağlayacak.

TRT’nin haberine göre, başvurular ve ödemeler netleşti.

Başvurular, konut, iş yeri ve köylerde ahırlar için ayrı ayrı yapılacak. Her il için iki aylık süre belirlenirken, belirli yerlerden ya da e-Devlet üzerinden başvurular alınacak.

Başvuru sonuçları askıya çıkarılacak ve valilik, il AFAD internet sitelerinden de duyurulacak. Başvurusu olumsuz sonuçlananların 15 gün itiraz süresi olacak.

Yıkık ya da ağır hasarlı konut, iş yeri ve ahırlar için sahipleri hak kazanacak, kaç adet gayrimenkul sahibi olduğuna bakılmadan tek konut üzerinden başvuru alınacak.

Başvuruda bulunan kişinin başka ilde hasarsız konutu olsa da hak kazanabilirken, aynı büyükşehir ye/veya aynı ilçede hasarsız başka konutu olanlar kişiler bundan faydalanamayacak.

Teslim tarihinden iki yıl sonra ödemeler başlayacak, iş yerleri için ödeme yüzde 4 faiz 3 yılı kapsarken, konut ve ahırlarda 8 yıl faizsiz ödeme seçeneği de olacak.

Ödemeler aylık veya yıllık eşit taksitlerle de yapılabilecek. Ayrıca orta hasarlı binalara da güçlendirme kredisi verilecek.

İhalelere dair gazeteci Çiğdem Toker verileri şu 👇 şekilde derlerken,

Adıyaman Kahta’da Halil Koç-MFK Mühendislik ortaklığı, Gaziantep Nurdağı’nda ihaleye Gaziantep Gold Yapı-Tekon Yapı ortaklığı en düşük teklifi verdi.

Gaziantep Islahiye’de Gaziantep Gold Yapı, Kilis Merkez’de Akgün İnşaat, Adana Sarıçam’da en düşük teklif Aydın İnşaat-Dizmanlar Gayrimenkul ortaklığından gelirken, Kahramanmaraş Afşin’de Okta İnşaat-Aşan Mühendislik, Kahramanmaraş Pazarcık ilçesinde İmaj Altyapı-Öztaç Petrol-Ayka Global şirketlerinden oluşan ortaklık, Hatay Altınözü ilçesinde Kaizen Orman ürünleri-Hi-Ka Nakliye ortaklığı en düşük teklifleri verdi. Kaynak: T24

Evlerin maliyetine dair veriler de bu 👇 şekilde hesaplanıyor.

Open chat
Powered by