TOKİ’nin yüzde 25 indirim kampanyası başladı

EKONOMİ SERVİSİ  – Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Twitter hesabından yaptığı açıklamada kampanyaya ilişkin bilgiler verdi. 24 Nisan’da başlayacak kampanya kapsamında TOKİ’den konut ve iş yeri alan vatandaşlar kalan borçlarını peşin öderlerse yüzde 25 indirim imkanından faydalanabilecek. TOKİ’den arsa alanlara da indirim imkanı oluşturuldu. Daha önce arsa alıp kalan borcunu peşin ödemek isteyenlere ise yüzde 12.5 indirim yapılacak. Kampanyadan yararlanmak isteyen konut ve iş yeri sahipleri 18 Mayıs’a kadar, arsa sahiplerinin ise 12 Mayıs’a kadar başvuru yapmaları gerekiyor. 

Borcunun tamamını kapatamayacak olanlar da indirimden faydalanabiliyor. Buna göre, borç bakiyesinin yüzde 25’inden az olmamak şartıyla yapılan ödemelerde de indirim uygulanacak. 

Yararlanma şartları 

Alıcıların, başvuru tarihi itibarıyla öncelikle borç kapatmanın yapıldığı aya ait taksit ödemelerini yapmış olması; ayrıca geriye dönük taksit ve emlak vergisi borcu bulunmaması gerekiyor. Kampanyadan, geri ödeme taksitleri 2021 yılı sonuna kadar başlamış olan konut ve işyeri alıcıları faydalanabiliyor. Ayrıca TOKİ’ye ödenmesi gereken taksit sayısı 12 ve daha az olan konut ve iş yeri alıcıları indirim kampanyasından faydalanamayacak.

Kampanyadan faydalanmak isteyen konut ve iş yeri alıcıları Gayrimenkul Satış Sözleşmesi’ni imzalamış oldukları aracı bankalardan konut kredisi kullanabiliyorlar. Kampanya tarihinden sonra yapılacak borç kapatma ve kısmi ödemelerde söz konusu indirim oranından yararlanılması mümkün olmayacak.

Arsa indirim kampanyasından, geri ödeme taksitleri 2022 yılı Haziran ayının 30’uncu gününe kadar başlamış olan arsa alıcıları faydalanabilecek. Arsa alıcıları, borç kapatma tarihi itibarıyla hesaplanacak borç bakiyelerini, 24 Nisan – 12 Mayıs 2023 tarihleri arasında satış işlemlerini gerçekleştirdikleri Ziraat Bankası’ndan öğrenebilecek ve borçlarını kapatabilecek.

Open chat
Powered by